BLOG

Jak przewozić pralkę?

 

Przeprowadzka, sprzedaż pralki, kupno nowej czy konieczność oddania już posiadanej do naprawy - to wszystko sytuacje wymagające umiejętnego przetransportowania pralki tak, aby nie doprowadzić do żadnej usterki. Przewożenie tego typu urządzeń AGD bywa problematyczne zarówno z uwagi na rozmiar i ciężar jak i fakt, że naprawy uszkodzeń wywołanych przez użytkownika nie wliczają się w gwarancję. Zobacz jakich zasad należy przestrzegać, aby cały proces przebiegł bezproblemowo. 

 

 

Przygotowanie

Przede wszystkim musimy opróżnić pralkę, a następnie wyczyścić i osuszyć szufladę na proszek oraz sam bęben. Kolejnym krokiem będzie odłączenie pralki od zasilania, wykręcenie węża spustowego i odpływowego oraz spuszczenie resztek wody, która najprawdopodobniej pozostała w wężach. Drzwiczki oraz szufladę na proszek należy zamknąć i zabezpieczyć, można użyć w tym celu taśmy klejącej lub śrub i blokad, którymi te elementy były fabrycznie zabezpieczone przy transporcie ze sklepu (warto zawsze zachować tego typu rzeczy na wypadek konieczności transportu sprzętu). Fabrycznych zabezpieczeń można użyć również do obłożenia pralki z zewnątrz, jeżeli ich nie zachowaliśmy w tej roli sprawdzą się również kartony, koce, styropian oraz folia bąbelkowa.

 

 

Transport samodzielny

Najlepszą pozycją do przewozu pralki w każdym przypadku będzie pozycja pionowa. Jeżeli nie mamy takiej możliwości sprzęt należy położyć na boku, trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku pralki używanej każde odchylenie jej od pozycji pionowej może powodować uszkodzenie programatora lub obluzowanie bębna, a co za tym idzie awarię sprzętu wymagającą dodatkowej naprawy. W przypadku pralek ładowanych od przodu najlepszym bokiem, na który można położyć sprzęt jest ten, który znajduje się bliżej szuflady na proszek. Jeśli pralka jest ładowana od góry optymalnym rozwiązaniem będzie położenie jej na boku, na którym znajduje się strona bierna łożyska. Nigdy nie kładziemy pralki na tylnej ścianie! Ryzykujemy w ten sposób uszkodzeniem węży oraz innych wrażliwych elementów. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie obłożenie pralki umieszczonej już w środku transportu kocami lub większą ilością folii bąbelkowej, w celu ograniczenia przemieszczania się sprzętu w trakcie przewozu oraz maksymalnego wytłumienia drgań. W przypadku transportu samochodem osobowym najlepszym miejscem do umieszczenia pralki będzie bagażnik, ewentualnie przestrzeń powstała po rozłożeniu tylnych siedzeń. W obydwu przypadkach im więcej zastosujemy elementów dodających stabilności (np. poduszki, koce) tym lepiej.

 

 

Transport profesjonalny

Nie każdy ma warunki na przewiezienie tak dużego sprzętu na własną rękę. W takich sytuacjach najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy przewozowej, takiej jak Przekludzki, która posiada odpowiedni sprzęt i warunki do przewozu sprzętu takich gabarytów, a także daje gwarancję na rzetelność swoich usług. Pracownicy firmy Przekludzki używają również profesjonalnego sprzętu przydatnego w takich sytuacjach, takich jak wspomniane wcześniej pasy transportowe czy wózek transportowy, których przeciętny użytkownik pralki nie posiada w domu, a które sprawiają, że noszenie jej po schodach nie sprawia większego problemu. Nie musimy się również martwić zabezpieczeniem sprzętu przed transportem czy nawet samym odłączaniem pralki - pracownicy wyręczą nas we wszystkich tych czynnościach i zrobią to z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że biorąc pod uwagę potencjalne usterki spowodowane samodzielnym transportem wynajęcie firmy może się okazać bardziej opłacalnym rozwiązaniem, a na pewno odejmie nam dużo zmartwień i usprawni cały proces. 

 

 

Po transporcie 

W miesiącach letnich można podjąć próbę włączenia sprzętu bezpośrednio po przetransportowaniu go w nowe miejsce. W przypadku transportu w okresie niższych temperatur otoczenia, przed podpięciem pralki należy dać się jej „zaaklimatyzować” w nowych warunkach. Po transporcie w ujemnych temperaturach według zaleceń producentów czas pomiędzy transportem a podłączeniem powinien wynosić co najmniej 8h. Pralkę należy pozbawić zabezpieczeń (przede wszystkim fabrycznych zabezpieczeń pozwalających uniknąć otwierania się drzwi bębna), a także jak najdokładniej oczyścić z zanieczyszczeń które spowodował transport. Konieczne jest również wypoziomowanie pralki, co warto zrobić od razu po wstawieniu jej na nowe miejsce.

 

Przestrzegając wszystkich powyższych kroków minimalizujemy szanse na uszkodzenia i możemy cieszyć się sprzętem jeszcze długie lata.